LinServis Brno

Zabezpečení sítí LAN/WAN

2008-09-01
Bezpečná síť je každá síť, ale jen do okamžiku, kdy v jejím zabezpečení bude někým objevena chyba.

Udržet síť v bezpečí není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mnoho firem si na vstup internetu pořídí levný SoHo router a žije ve falešném pocitu naprostého bezpečí. Přitom právě špatně nastavené parametry routeru často otevírají přístup k dalším špatně zabezpečeným prvkům uvnitř podnikové sítě.

Často také slýchám větu typu "nám stejně nemají co ukrást, tak jaképak zabezpečení". Bohužel, opak je pravdou. Dnes navíc nejde jen o odcizení dat, ale často jen o zneužívání prostředků, např. z firemního poštovního serveru si zručný hacker snadno udělá server na rozesílání SPAMu. A pak vysvětlovat všem, že "my nespamujeme, tak proč Váš server odmítá naši poštu?" je opravdu hodně těžké.

Základem je samozřejmě dobrý firewall, který dokáže uchránit Vaši síť před napadením zvenčí. Bohužel se však často zapomíná na to, že toto vědí i hackeři a proto se všemi možnými prostředky snaží dostat na nějaký počítač uvnitř sítě (za firewallem). A věřte mi, že mnozí uživatelé jim svou neznalostí velmi zdatně pomáhají. Proto by kromě firewallu a antivirového řešení měla být vždy i směrnice, která jasně definuje, jak bude IT technika uživateli používána, co smí a co ne.

Svým zákazníkům nabízíme kontrolu zabezpečení počítačové sítě i prostředků uvnitř a pomoc s vytvořením bezpečnostích pravidel. V případě zjištěného slabého místa v zabezpečení samořejmě navrhneme nápravu a samozřejmě uvedené navrhované řešení umíme i aplikovat v praxi.

Pokud Vás zajímá více informací, neváhejte nás kontaktovat ...