LinServis Brno

Virtuální servery Microsoft / Linux

2009-06-01
Jako virtualizace se v prostředí počítačů označují postupy a techniky, které umožňují k dostupným zdrojům přistupovat jiným způsobem, než jakým fyzicky existují... (Zdroj: Wikipedia)

Jinými slovy lze říci, že pomocí virtualizace jsme schopni jeden zdroj* využít pro více než jeden operační systém.
Existuje více druhů virtualizace, pro nás je však důležitá tzv. nativní virtualizace, při které dochází k simulaci hardware. To umožňuje běh různých operačních systémů bez dodatečných úprav, tedy tak, jako by běžely na plnohodnotném samostatném hardware.
Pod pojmem zdroj si můžeme představit celý fyzický server, případně jeho části – procesor, paměť, síťová karta, datové úložiště ...

Virtualizací jsme tak schopni nabídnout zákazníkovi z jeho pohledu oddělené servery, které však běží na jednom "železe" a tedy šetří nejen náklady na pořízení, ale i náklady na provoz.

Virtuální stroje se navíc snadno zálohují, takže případný "problém" lze jednoduše vyřešit "přemigrováním" zálohy na jiné železo (třeba i zapůjčené), což ve výsledku trvá jen zlomek času, který by jinak bylo nutné věnovat kompletní instalaci a obnovy dat ze záloh.

Virtuální stroje s OS Linux jsou provozovány na hypervizoru Citrix XenServer, který je spolehlivý a je opensource (není nutné kupovat žádné licence na tento software).

Servery Microsoft jsou provozovány na hypervizoru Hyper-V, který je firmou Microsoft poskytován rovněž zdarma.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat ...